Yhteystiedot

Kansallinen vastuuviranomainen
  • Neuvotteleva virkamies, Tihlman Tiina, Ympäristöministeriö, tiina.tihlman@ym.fi, +358 50 3041548
  • Ympäristöneuvos, Stenström Maaret, Ympäristöministeriö, maaret.stenstrom@ym.fi, +358 295 250 277
Merialuesuunnitteluyhteistyön koordinaatio
  • Suunnittelujohtaja, Saarento Heikki (pj.), Varsinais-Suomen liitto, heikki.saarento@varsinais-suomi.fi, +358 40 720 3056
  • Merialuesuunnitteluyhteistyön koordinaattori, Salminen Pekka (siht.),  pekka.salminen@varsinais-suomi.fi, +358 44 9075999
Suomenlahden suunnittelualue
  • Suunnittelujohtaja, Hering Frank, Kymenlaakson liitto, frank.hering@kymenlaakso.fi, +358 50 308 7290
  • Suunnitteluinsinööri, Vuorinen Lotta, Kymenlaakson liitto, lotta.vuorinen@kymenlaakso.fi, +358 44 7170 533
  • Suunnittelupäällikkö, Rautio Kaarina, Uudenmaan liitto, kaarina.rautio@uudenmaanliitto.fi, +358 46 858 8890
  • Ympäristöasiantuntija, Haanpää Simo, Uudenmaan liitto, simo.haanpaa@uudenmaanliitto.fi, +358 40 660 5607
Saaristomeren ja Selkämeren eteläosan suunnittelualue
  • Alueiden käytön johtaja, Liuska-Kankaanpää Päivi, Satakuntaliitto, paivi.liuska-kankaanpaa@satakunta.fi, +358 44 711 4382
  • Maakuntainsinööri, Nummela Anne, Satakuntaliitto, anne.nummela@satakunta.fi, +358 44 711 4317
  • Suunnittelujohtaja, Saarento Heikki (pj.), Varsinais-Suomen liitto, heikki.saarento@varsinais-suomi.fi, +358 40 720 3056
  • Ympäristösuunnittelija, Juvonen Timo, Varsinais-Suomen liitto, timo.juvonen@varsinais-suomi.fi, +358 40 829 5543
Pohjoisen Selkämeren, Merenkurkun ja Perämeren suunnittelualue
  • Kaavoitusjohtaja, Holm Ann, Pohjanmaan liitto, ann.holm@obotnia.fi, +358 44 320 6540
  • Ympäristöasiantuntija, Christine Bonn, Pohjanmaan liitto, christine.bonn@obotnia.fi, +358 44 320 6570
  • Aluesuunnittelupäällikkö, Räisänen Janna, Keski-Pohjanmaan liitto, janna.raisanen@keski-pohjanmaa.fi, +358 40 168 1490
  • Ympäristöpäällikkö, Kallio Tuomas, Pohjois-Pohjanmaan liitto, tuomas.kallio@pohjois-pohjanmaa.fi, +358 50 345 7047
  • Paikkatietopäällikkö, Malinen Rauno, Pohjois-Pohjanmaan liitto, rauno.malinen@pohjois-pohjanmaa.fi, +358 50 433 0306
  • Suunnittelujohtaja, Lönnström Riitta, Lapin liitto, riitta.lonnstrom@lapinliitto.fi, +358 400 240 504
  • Aluesuunnittelija, Rönkä Olli, Lapin liitto, olli.ronka@lapinliitto.fi, +358 40 634 2062
Ahvenanmaa
  • Meribiologi, Wennström Mikael, Ahvenanmaan maakunnan hallitus, mikael.wennstrom@regeringen.ax, +358 18 25455
  • Projektikoordinaattori, Stefan Husa, Ahvenanmaan maakunnan hallitus, stefan.husa@regeringen.ax, +358 18 25543