Kontaktinformation

Nationell ansvarsmyndighet
  • Konsultativ tjänsteman Tihlman Tiina, Miljöministeriet, tiina.tihlman@ym.fi, +358 50 3041548
  • Miljöråd, Stenström Maaret, Miljöministeriet, maaret.stenstrom@ym.fi, +358 295 250 277
Koordineringen av havsplaneringssamarbetet
  • Planeringschef, Saarento Heikki (ordf.), Egentliga Finlands förbund, heikki.saarento@varsinais-suomi.fi, +358 40 720 3056
  • Koordinator för havsplaneringssamarbetet, Salminen Pekka (sekr.), pekka.salminen@varsinais-suomi.fi, +358 44 9075999
Finska vikens planeringsområde
  • Planeringschef, Hering Frank, Kymmendedalens förbund, frank.hering@kymenlaakso.fi, +358 50 308 7290
  • Planeringsingenjör, Vuorinen Lotta, Kymmenedalens förbund, lotta.vuorinen@kymenlaakso.fi, +358 44 7170 533
  • Planeringschef, Rautio Kaarina, Nylands förbund, kaarina.rautio@uudenmaanliitto.fi, +358 46 858 8890
  • Miljösakkunnig, Simo Haapanen, Nylands förbund, simo.haanpaa@uudenmaanliitto.fi, +358 40 660 5607
Planeringsområdet för Skärgårdshavet och södra delen av Bottenhavet
  • Chef för områdesanvändning, Liuska-Kankaanpää Päivi, Satakuntaförbundet, paivi.liuska-kankaanpaa@satakunta.fi, +358 44 711 4382
  • Landskapsingenjör, Nummela Anne, Satakuntaförbundet, anne.nummela@satakunta.fi, +358 44 711 4317
  • Planeringschef, Saarento Heikki (ordf.), Egentliga Finlands förbund, heikki.saarento@varsinais-suomi.fi, +358 40 720 3056
  • Miljöplanerare, Juvonen Timo, Egentliga Finlands förbund, timo.juvonen@varsinais-suomi.fi, +358 40 829 5543
Planeringsområdet för Norra Bottenhavet, Kvarken och Bottenviken
  • Planläggningsdirektör, Holm Ann, Österbottens förbund, ann.holm@obotnia.fi, +358 44 320 6540
  • Miljösakkunnig, Christine Bonn, Österbottens förbund, christine.bonn@obotnia.fi, +358 44 320 6570
  • Regionplaneringschef, Räisänen Janna, Mellersta Österbottens förbund, janna.raisanen@keski-pohjanmaa.fi, +358 40 168 1490
  • Miljöchef, Kallio Tuomas, Norra Österbottens förbund, tuomas.kallio@pohjois-pohjanmaa.fi, +358 50 345 7047
  • Geodatachef, Malinen Rauno, Norra Österbottens förbund, rauno.malinen@pohjois-pohjanmaa.fi, +358 50 433 0306
  • Planeringschef, Lönnström Riitta, Lapplands förbund, riitta.lonnstrom@lapinliitto.fi, +358 400 240 504
  • Områdesplanerare, Rönkä Olli, Lapplands förbund, olli.ronka@lapinliitto.fi, +358 40 634 2062
Åland
  • Marinbiolog, Wennström Mikael, Landskapet Åland, mikael.wennstrom@regeringen.ax, +358 18 25455